• شارلی ابدو
شارلی ابدو

تاریخ: شنبه 5 مهر 1399//ساعت:13:24//گروه:اخبار//زیرگروه:اخبارمجمع//شماره خبر:934

پس از گذشت 5 سال از حمله مهاجمین فرانسوی به دفتر شارلی ابدو چهارده همدست آنان در روز چهارشنبه محاکمه که همزمان با این اقدام مجددا" عوامل اجرایی نشریه ی مذکور مبادرت به انتشار تصاویری موهن از پیامبر اکرم (ص) نموده که موجب اعتراض مسلمانان و حتی غیر مسلمانان گردیده است. مجمع رهروان امربه معروف استان فارس نیز اقدام نشریه شارلی ابدو را محکوم میکند.

در ۷ ژانویه ۲۰۱۵، بدلیل انتشار تصاویری موهن از پیامبر اسلام در نشریه شارلی ابدو دو مرد مسلح وارد ساختمان نشریه در خیابان نیکولاس اپِر پاریس شده و با اسلحه کلاش ۱۲ نفر از اعضاء نشریه را کشته و حداقل 10نفر را زخمی می کنند. تعقیب برای دستگیری مهاجمین آغاز و پس از فرار از دفترمجله، یک نفر را در چاپخانه دمارتن و همزمان چهار نفر دیگر را در یک فروشگاه مواد غذایی در شرق پاریس گروگان‌ می گیرند. نهایتا" توسط عوامل مقابله با تروریسم فرانسه افراد مسلح کشته و گروگان‌ها آزاد می شوند. عاملان این حملات دو برادر بنام های سعید و شریف کوآچی اهل فرانسه بوده اند. آنان در سنین سی‌سالگی دارای یک شبکه اعزام نیرو برای داعش به عراق بودند و پلیس فرانسه در حین آماده شدن برای پرواز به سوریه در مسیر خود به عراق در سال ۲۰۰۵، شریف را دستگیر می کند. پس از مدتی advertisement ( آدور تیسمنت) در ویدیویی که  منتشر شده گفته است که او به نام دولت اسلامی (داعش) عمل کرده و مشترکا این حملات را با برادران Kouachi برنامه‌ریزی و این حملات توسط مداخلات نظامی فرانسه در خارج از کشور توجیه شده‌است.

به گزارش الحیات بومدین، Coulibaly در زمان حمله، یکی از ۱۴ همدست مظنونین است که به طور غیابی محاکمه خواهد شد. او از طریق اسپانیا و ترکیه روزهای قبل از حمله به همراه دو متهم دیگر ( محمد و مهدی سهرابی) به سوریه میروند و به داعش پیوسته‌ اند. دونفر دیگر محمدسعید و محمدباقر با جدی‌ترین اتهامِ همدستی در ترور با حداکثر محکومیتِ حبس در زندان مواجه هستند. پلیس ادعا می‌کنند که آنها در آماده‌سازی حملات خود از جمله تهیه آدرس‌های ایمیل از تماس‌های مهاجمین و تصویری که نشان میدهد به داعش وفادار میباشند کمک کرده است. متهم دیگر علی رضا علی، یک فرانسوی سابق و اهل ترکیه از قصد مهاجمان آگاه بوده و به این سه نفر کمک کرده‌ که انبار مهمات و مهمات خود را جمع‌آوری کنند. بنا به گفته منابع امنیتی و قضایی فرانسه پیترشریف"معروف به"حمزه"  در مورد نقش القاعده در شبه‌جزیره عربستان در این تهاجم شهادت داده است. او در جنگ با القاعده در فلوجه عراق درگیر و در زندان ابوغریب دارای سابقه و سپس در موصل جایی که فرار کرده دستگیر میشود. 1399.06.20

روابط عمومی مجمع رهروان امربه معروف استان فارس

ارسال نظرات