• یادداشت امنیتی: چرا آلمان برای اخراج یک پناهجوی زن ایرانی اصرارمی ورزد‏.
یادداشت امنیتی: چرا آلمان برای اخراج یک پناهجوی زن ایرانی اصرارمی ورزد‏.

تاریخ: چهار شنبه 13 فرودرین 1399//ساعت:19:36//گروه:اخبار//زیرگروه:اخبارمجمع//شماره خبر:922

در حالی که تمام مرزها برای امورات غیر ضرور باید بسته باشد خبرها حاکی است آلمان اصرار بر اخراج زن پناهجوی ایرانی با ‏هواپیمای چارتر را دارد.‏

زن ۳۴ ساله‌ای که هویت آن اعلام نشده یکم اسفند ماه 1398 در سالن ترانزیت فرودگاه فرانکفورت از دولت آلمان درخواست ‏پناهندگی کرده لکن تقاضایش مورد قبول واقع نشده و در بازداشتگاه فرودگاه نگهداری میشود. این زن علت درخواست پناهندگی اش ‏را به ماموران کفته به دلیل اینکه علاقه به مردی داشتم از سوی برادرانم به مرگ تهدید و جانم در خطر میباشد.

مامورین امنیتی آلمان ‏اظهارات وی را باور نکرده و با عنوان " آشکارا بی‌اساس " درخواست او را رد کرده و سپس وی را به بازداشتگاه موقت فرودگاه ‏انتقال تا به ایران برگردانده شود، لکن به دلیل لغو بسیاری از پروازها به تهران در پی بحران کرونا اخراج وی انجام نمیشود.

وبسایت "تاگس شاو" نیز می‌نویسد این شهروند ایرانی قرار است به صورت اختصاصی با یک هواپیمای چارتر و در معیت چند ‏پلیس، مترجم و پرسنل پزشکی به ایران انتقال داده شود

هزینه هواپیمای حامل این زن بالغ بر 1.800.000 تومان میباشد، هزینه این سفر را چه فرد و یا سازمانی متقبل شده نیز نامشخص ‏میباشد و از نظر قوانین اقامتی آلمان، شرکتی که مسافر را به آلمان آورده باید ترتیب بازگشت او را بدهد.

گونتر بورکهارد، رئیس سازمان "پرو آزول" تشکل حامی پناهجویان‌ میگوید؛ به دلیل مشکلات پزشکی و انسانی ناشی از بحران ‏کرونا، هر گونه اخراج به ایران را فراتر از یک اقدام غیر مسئولانه می‌دانیم و خواستار هرگونه اخراج در سطح اتحادیه اروپا و ‏کشورهای خارج از این حوزه تا اطلاع ثانوی شده است.

اما در این ماجرا دولت آلمان که پرجمعیت ترین کشور در اتحادیه اروپاست و جمعیت آن بالغ بر 84 میلیون نفر و رتبه پنجم مبتلا به ‏ویروس کرونا در جهان را به خود اختصاص داده نظر دیگری دارد و وزارت خارجه اش تلاش کرده که مجوز پرواز چارتر به تهران را ‏کسب کند.

چند سئوال به ذهن متبادر میگردد که:

1- با توجه به تحرکات نظامی اخیر آمریکا در منطقه آیا اقدام آلمان پوششی برای بهره برداری از وضعیت پدافندی و شرایط موجود در کشور نمیباشد؟

2- چرا آلمان باید در این شرایط چنین هزینه‌ای را برای اخراج دو زن پناهجو تقبل کند؟

3- پرسش دیگر اینکه اصرار و عجله برای برگرداندن یک پناهجو چیست؟

4- در حالی که در آلمان اعلام شده به دلیل شیوع ویروس کرونا فعلا اخراج پناهجویانی که تقاضای آنها رد شده متوقف میگردد چنین ‏اقدامی برای باز گرداندن یک پناهجو چه معنا و مفهومی دارد؟

ملاحظه : لازم است مسئولین امر در صورت صحت این موضوع تمهیدات لازم را به عمل آورده و افکار عمومی را مطلع کنند.‏

 

                                                                                                                     مجمع رهروان امر به معروف و نهی از منکر استان فارس                    

ارسال نظرات