•  آیا برجام تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت؟
آیا برجام تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت؟

تاریخ: جمعه 15 آبان 1394//ساعت:19:59//گروه:سیاسی//زیرگروه:برجام//شماره خبر:852

گروه سیاسی فتن؛ حجت الاسلام احمد سالک رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در مصاحبه اختصاصی با خبرنگارفتن، پیرامون وقایع سیاسی اخیر در کشور صحبت نمود. متن مصاحبه به این شرح است:

 آیا برجام تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت؟

آقایان معتقدند که اگر برجام عملی شود، تحریم ها لغو می شود و اقتصاد از رکود خارج میگردد. ما معتقد هستیم که به هیچ وجه نمیبایستی رکود اقتصادی را با لغو تحریم ها گره بزنیمرکود اقتصادی با اقتصاد مقاومتی حل خواهد شد همچنین ما معتقدیم که آمریکا به هیچ عنوان تحریم ها را لغو نخواهد کرددولت هنوز در مسئله اقتصاد مقاومتی، منفعلانه عمل میکند. آقایان در شرایط رکود، بر کارخانه ها فشار می آورند و میبینیم که بسیاری از کارخانه ها فعالیت نمیتوانند بکنند.

* به نظر شما صحبت های اخیر رهبر انقلاب خطاب به چه کسی بود؟ آیا پس از آنکه رهبری فرمودند: مذاکره با آمریکا ممنوع است، بازهم دولت در این جریان قدم برمیدارد؟

مخاطب کلام مقام معظم رهبری، همه ی مسئولین و آحاد ملت است به ویژه افرادی که در معرض مذاکره با آمریکا هستند ؛ از رئیس جمهور گرفته تا وزیر امور خارجه و دیگر مقامات کشوری. این نکته را نباید فراموش کرد که عده ای میگویند اگر با آمریکا مذاکره نشود، ایران منزوی خواهد شد. این را بدانید که ایران به هیچ وجه منزوی نمی شود. امروز دنیای استکبار، نیاز به ما دارد. دلایل آن نیز روشن است. اولا گسترش فرهنگ اسلام ناب محمدی در سراسر دنیا ثانیا قدرت بازدارنگی جمهوری اسلامی در شرایط کنونی نقش اساسی دارد به طوری که مقام معظم رهبری فرمودند اگر اسرائیل دست از پا خطا کند، تلاویو و حیفا را با خاک یکسان میکنیم. این قدرت بازدارندگی و اقتدار برای ایران در دنیا مخفی نیست. ثالثا مستکبران آثار وجودی انقلاب اسلامی را در لبنان ، فلسطین و انتفاضه اخیر دیده اند. این ها میدانند ایران یمن را حمایت میکند. آنها میدانند در سوریه نیز ما به این کشور کمک میکنیم کما اینکه عراق را نیز حمایت کرده ایم. نکته چهارم این است که مستکبران نمیتوانند ایران را از معادلات جهانی و خاورمیانه جدا ببینند.

وقتی آقا میفرمایند مذاکره با آمریکا ممنوع است یعنی کسانی که با ما در ارتباط هستند نیز این موضوع را پیگیری کنند. این مسئله، مسئله کشوری تنها نیست. همانطور که دولت باید در این کلام دقت کند، کشورهای دیگر هم باید آن را مورد توجه قرار دهند.

 

 

* اقدامات آقای لاریجانی در مقابل بیانیه کمیسیون برجام را چگونه میبینید؟ آیا ایشان سعی میکند که برجام به هر نحوی اجرا شود؟

اولا مجلس آمد کمیسیون ویژه برجام را تشکیل داد. 40 روز درمورد برجام بحث کردند. همه ی مسائل برجام را درنظر گرفتند و به محتوای آن پرداختند. نتیجه ی این 40 روز تلاش، گزارشی بود که مجلس شورای اسلامی داد که انصافا باید بگوییم گزارش منصفانه ای بود. در آن گزارش پیش بینی شده بود که یک طرح دو فوریتی را اعمال کنیم. چرا که دولت باید مطابق قانون اساسی برای برجام لایحه دهد منتهی دولت زیر بار ارائه لایحه نرفت ولی دست مجلس بسته نماند و لذا طرح دوفوریتی مطرح شد. طرح دوفوریتی در صحن علنی مجلس به یک فوریتی تبدیل شد که پا پیشنهاد نمایندگان تحولی در آن رخ خواهد داد. هدف اصلی این طرح آن بود که خطور قرمز برجام که مقام معظم رهبری به آن تاکید داشتند، به شکل قانون تصویب شود و دولت ملزم به اجرای آن باشد.

ما بیانیه ای را طراحی کردیم به این عنوان که دولت ملزم شود لایحه را به مجلس تقدیم کند. البته تلاش آقای لاریجانی این است که برجام زودتر تصویب شود و به جایی برسد ولی دیدگاه ایشان صحیح نیست. آقای لاریجانی طرح و نظرشان با دولت یکیست.

03

* نظر شما درمورد دست دادن آقای ظریف و اوباما چیست؟ اگر شما به جای آقای ظریف بودید چگونه با رئیس جمهور آمریکا روبه رو می شدید؟

این نوع مسائل سادگیست که ما بگوییم اقدام، اتفاقی بود. تمام این اقدامات با برنامه ریزی قبلی و سازمان یافته بوده است. فرض کنیم این مسئله اتفاقی بود، در این صورت باید با توجه به دستورات اسلام عمل کنیم. اسلام میفرماید: باید بر کفار غلظت نشان داد. در جایی دیگر هست که امیرالمونین میفرمایند: خشم خود را بر دشمن نشان بده نه اینکه با دشمنت دست بده! بنابراین آقای ظریف میتوانست  بدون اینکه دستی بدهند، از کنار آقای اوباما عبور میکردند؛ هیچ اتفاقی هم نمی افتاد. بنده اگر جای ایشان بودم دست نمیدادم. جواب سلام میدادم ولی دست دادن معنی ندارد.اگر دستش را به سویم دراز میکرد دستم را کنار میکشیدم. همین دست دادنهای مثلا اتفاقی است که بستر نفوذ را فراهم میکند. لذا ایشان باید از ملت عذرخواهی کند.

* واکنش وزارت امور خارجه را درباره فاجعه منا چگونه ارزیابی میکنید؟ آیا زانو زدن مقابل امیر کویت، مشکلات را حل کرد؟

به نظر من حادثه منا، حادثه طبیعی نیست. حادثه ایست که پیش آورند و دلایلی وجود دارد که توطئه ای در کار است. دولت با این قضیه ضعیف برخورد کرد. آقای روحانی وقتی در نیویورک این خبر را متوجه شدند، باید در سخنرانی شرکت نمیکردند و میگفتند به دلیل این فاجعه، از سخنرانی در سازمان ملل صرف نظر میکنم. ایشان این کار را نکرد. در حالی که 5-6 ساعت مانده بود که سفر ایشان تمام شود، تصمیم گرفتند نیویورک را ترک کنند!

ضعف دولت در برخورد با این فاجعه کاملا مشخص است. از طرفی وزیر خارجه عربستان، دیدار با آقای ظریف را رد کرد. این تحقیر جمهوری اسلامی بود. از طرفی دیگر آقای دکتر هاشمی وزیر بهداشت برای رفتن به عربستان، به طور مستقیم از ایران وارد خاک آن کشور نشد. ابتدا به قطر رفت و سپس با پادرمیانی این کشور وارد عربستان شد. این مشخص است که اگر وزارت امور خارجه فعال بود، نباید این اتفاقات می افتاد.

تشری که مقام معظم رهبری زدند، فضای عربستان را تغییر داد. چون آنها روی معادلات سیاسی خود به این نتیجه رسیده بودند که مرکز اقتدار و قدرت ایران، دولت نیست؛ رهبری است. بنابراین اگر رهبری حرف زدند باید عمل شود.

 

حجت الاسلام سالک- فتن

* به نظر شما، مقاوت دولت یازدهم درمقابل مستکبران به چه شکل است و آیا این دولت در مسیر انقلاب گام برمیدارد یا خیر؟

بعضی از افراد دولت یازدهم میخواهند با آمریکا سازش داشته باشند. این در عملکرد آنها مشخص است. دلیل آن همین مسئله برجام است که خطوط قرمز را رعایت نکردند و ملت را تا روز آخر در بی خبری گذاشتند. گاف هایی که دولت در این قضیه داده، کاملا مشهود است.

* آیا برجام تاثیری بر اقتصاد ایران خواهد گذاشت؟

آقایان معتقدند که اگر برجام عملی شود، تحریم ها لغو می شود و اقتصاد از رکود خارج میگردد. ما معتقد هستیم که به هیچ وجه نمیبایستی رکود اقتصادی را با لغو تحریم ها گره بزنیمرکود اقتصادی با اقتصاد مقاومتی حل خواهد شد همچنین ما معتقدیم که آمریکا به هیچ عنوان تحریم ها را لغو نخواهد کرددولت هنوز در مسئله اقتصاد مقاومتی، منفعلانه عمل میکند. آقایان در شرایط رکود، بر کارخانه ها فشار می آورند و میبینیم که بسیاری از کارخانه ها فعالیت نمیتوانند بکنند.

ارسال نظرات