• بازخوانی کارنامه استاندار مستعفی فارس
بازخوانی کارنامه استاندار مستعفی فارس

تاریخ: چهار شنبه 17 تیر 1394//ساعت:22:58//گروه:اخبار//زیرگروه:اجتماعی//شماره خبر:743

  مرتضی گلپور:استاندار فارس، سه‌شنبه گذشته 9 تیرماه، با اعلام رسمی استعفای خود از این سمت، به دو هفته شایعه و گمانه‌زنی درباره این تغییر پایان داد.

سیدمحمد احمدی در گفت‌وگو با ایلنا، دلیل استعفای خود را حضور در انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی عنوان کرد. براساس اطلاعیه سوم ستاد انتخابات کشور، مقام‌های کشوری و دولتی که قصد دارند در انتخابات آینده مجلس شورای اسلامی شرکت کنند، تا سوم تیرماه فرصت داشتند از سمت خود استعفا دهند. بنابراین  احتمالاً تاریخ  استعفای احمدی، قبل از زمان انتشار خبر بوده است چرا که در غیر این صورت به لحاظ قانونی با مشکل مواجه می شد. گرچه برخی معتقدند استعفای استاندار فارس بیش از آنکه با هدف حضور در انتخابات صورت گرفته باشد، پیامد کارنامه مدیریتی وی در این استان است، مدیریتی که نتوانست به مطالبات رأی‌دهندگان به روحانی در
24 خرداد 1392 پاسخ درخوری بدهد.  
فعالیت گروه‌های خودسر و آغاز انتقادها به استاندار فارس
11 اسفندماه سال گذشته، الهه کولایی که برای سخنرانی در دانشگاه به شیراز رفته بود، به دلیل مخالفت گروه‌های خودسر، از فرودگاه این شهر به تهران بازگردانده شد. این واقعه در آن زمان، چندان مورد توجه قرار نگرفت. اما با حمله گروه‌های خودسر به علی مطهری در فاصله فرودگاه تا دانشگاه شیراز، نگاه‌ها متوجه شیوه مدیریت استان از سوی نماینده عالی دولت شد. با وجود این، جرقه تغییر استاندار فارس در این حادثه زده نشد، بلکه خود استاندار بود که با موضعگیری نامناسب و توجیهات بد، موجی از انتقادها را متوجه خود کرد. احمدی، 19 اسفند سال گذشته، یک روز بعد از حمله به مطهری، در شورای اداری استان به جای پاسخگویی نسبت به تأمین نشدن امنیت یا دلجویی از مطهری، این نماینده و دعوت کنندگان از وی را مقصر اصلی حادثه جلوه داد. آن طور که «فارس» گزارش داد، احمدی در این نشست گفت که «ما از طریق فرماندار جهرم که رابطه دوستی با آقای مطهری دارند، از ایشان خواسته بودیم که برای این سخنرانی به شیراز نیایند و این سفر را با چند روز تأخیر انجام دهند، ظاهراً ابتدا ایشان پذیرفته بودند، اما بعد اعلام می‌کنند که باید از طرف دانشگاه نیز اعلام شود.» وی افزود: «شورای تأمین شهرستان شیراز به دلیل مشکلات موجود در دانشگاه شیراز از چندی قبل اعلام کرده بود که برگزاری سخنرانی علی مطهری به صلاح نیست، اما این نماینده مجلس و برگزار‌کنندگان این سخنرانی به این موضوع توجه نکردند. اگر آقای مطهری به محل سخنرانی می‌رسید، با توجه به جوی که در آنجا حاکم بود، امکان بروز حوادث بسیار ناگوارتری وجود داشت.» توجیهات استاندار فارس درست نقطه مقابل موضعگیری رئیس جمهوری و نامه او خطاب به وزیران کشور و اطلاعات بود. پس از آن بود که احمدی موضع خود را کمی تغییر داد، اما دیگر دیر شده بود. وزارت کشور دو هیأت را به شیراز اعزام کرد که وظیفه یکی از آنها، تعیین قصور احتمالی مدیران دستگاه‌های اجرایی در این حادثه بود.
از آن زمان، استاندار و مدیران ارشد فارس نسبت به هرگونه خبر جابه‌جایی استاندار واکنش‌های تندی از خود نشان می‌دادند. اواخر فروردین سال جاری، بیش از یک ماه بعد از ماجرای کولایی و مطهری، حدود ۶۰ نفر از مدیران دولت سابق با حضور در محل هیأت سوارکاری استان فارس واقع در مجموعه ورزشی حافظیه شیراز، تشکیل جلسه دادند که کلهر و ثمره‌ هاشمی، از یاران نزدیک احمدی‌نژاد نیز در آن حضور داشتند. در آن زمان، یک مقام آگاه در گفت‌و‌گو با ایرنا ضمن تأکید بر اینکه «این نشست بی‌مجوز و بدون هماهنگی با مقامات مسئول» برگزار شده است، گفت که «برگزاری چنین جلساتی بدون هماهنگی و کسب مجوز غیرقانونی است و بنابراین برگزار کنندگان جلسه مرتکب تخلف شده‌اند.» درحالی تنها به بیان «تخلف» بودن این نشست اکتفا شد که چندی بعد، تصمیمات مدیریتی دیگر در استان فارس گرفته شد. هنگامی نگاه‌ها بیش از پیش متوجه مدیریت عالی استان فارس شد که حجت‌الله رضایی، سرپرست فرمانداری جهرم که در ماجرای حمله به مطهری نقش سازنده‌ای ایفا کرده بود، از سمت خود برکنار شد و جای خود را به یک مدیر بازمانده از دولت سابق داد. این جابه‌جایی 28 اردیبهشت صورت گرفت و آن طور که رضایی به صراحت عنوان کرد و سخنگوی وزارت کشور نیز تلویحاً آن را پذیرفت، فشار نمایندگان شهرستان در مجلس و همنوایی استاندار با آنان، زمینه‌ساز این جابه‌جایی شد، نمایندگانی که در مجلس به همسو نبودن با پیام 24 خرداد 92 شهره  هستند.
برکناری معاون سیاسی استاندار، 3 روز قبل از استعفا
6 تیرماه، درحالی که فعالان رسانه‌ای در انتظار شنیدن خبری از تغییر استاندار بودند، «مهر» از قول منابع آگاه اعلام کرد «شب گذشته معاون سیاسی و امنیتی استانداری فارس تغییر کرد و احد جمالی معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری فارس به عنوان سرپرست معاونت سیاسی و امنیتی استانداری فارس معرفی شده است.» همان روز کدخداپور در گفت‌وگو با «ایران» حاضر به بیان جزئیاتی درباره این خبر نشد و تنها گفت که «سوء تفاهمی بوده و قضیه دارد حل می‌شود. (آنان) تصمیم گرفتند اما رسماً چیزی به من ابلاغ نشده است.» وی عنوان کرد که «راجع به قانونی بودن یا نبودنش هم باید از این مقامات سؤال کنید»، اما سیدمحمود موسوی، مشاور عالی استاندار فارس درباره تغییر معاون سیاسی استاندار به «ایران» گفت: «دارد کارهایش انجام می‌شود. الان هم آقای کدخداپور در مرخصی است و اگر این تصمیم گرفته شود، اعلام می‌شود، اما درحال حاضر هنوز ابلاغی صورت نگرفته و تا زمانی که ابلاغ نشده و رسمیت پیدا نکند، نمی‌توانیم در این باره اظهار نظر کنیم.»  
مشاور عالی: استاندار با قوت به کار خود ادامه می‌دهد!
موسوی، مشاور عالی استاندار فارس در پاسخ به این سؤال که «آیا حوادث متعدد روی داده در فارس و نگرانی‌های دولت در این زمینه منجر به تغییراتی در استانداری فارس شده است؟» گفت: «من در مقامی نیستم که درباره تصمیم دولت نسبت به استان خاصی اظهار نظر کنم. اما استعفا یا برکناری استاندار فارس شایعه بود و ایشان همچنان با قوت به کار خود ادامه می‌دهد و هنوز استاندار فارس هست، اما هر تصمیمی که دولت بگیرد، قطعاً اجرا می‌شود.» وی با بیان اینکه «هر واقعه‌ای، مانند آنچه برای آقای علی مطهری روی داد، دو طرف دارد، یک طرف موقعیت و جایگاه دیگری دارد و طرف دیگر، دولت است» ادامه داد: «دولت که نمی‌آید توپ را به زمین خود بیندازد. زیرا عده دیگری مجرم هستند، چرا دولت باید بیاید از تیم خود انتقام بگیرد، در صورتی که هنوز برخورد با طرف مقابل خروجی نداشته است. در این صورت انصاف نیست که این جابه‌جایی رخ دهد و این، به ضرر خودش خواهد بود.» درست 3 روز بعد از این گفت‌وگو بود که استاندار اعلام کرد از سمت خود استعفا داده است. به این ترتیب- به قول مشاور عالی استاندار- دیگر توپی هم در زمین دولت نخواهد بود. ضمن اینکه کدخداپور، معاون سیاسی استاندار که تلاش برای برکناری‌اش ادامه داشت، حالا خود به عنوان گزینه سرپرستی استانداری فارس مطرح است.
پاسخی ناکافی به شبهه وارده
استاندار فارس 3 روز بعد از پایان مهلت مقرر وزارت کشور برای استعفای مدیران دولتی برای حضور در انتخابات، استعفا ی خود را اعلام کرده است. درست همین نکته پرسش‌هایی را برانگیخته است. مشاور عالی استاندار در پاسخ به پرسشی در همین زمینه به «ایسنا» گفت که «آقای احمدی اوایل تیرماه استعفای خود را طی نامه‌ای به وزیر محترم کشور ارائه داده بود.
با توجه به اینکه به نامه اول آقای استاندار از سوی وزیر کشور پاسخی داده نشد، روز سه‌شنبه -9 تیرماه- پیرو نامه قبلی، نامه دیگری توسط استاندار فارس خطاب به وزیر محترم کشور نوشته و ارسال شد.»
 این در حالی است که خود استاندار به ایلنا گفت که 9 تیرماه نامه استعفای خود را به وزیر کشور نوشته است. از این رو می‌توان این طور گفت که گرچه در ظاهر استاندار فارس استعفا داده، اما واقعیت چیزی دیگر است؛ واقعیتی که می‌توان از این اظهار نظر معاون سیاسی وزیر کشور فهمید.
محمدحسین مقیمی، سه‌شنبه در شورای اداری استان گفت :« همه مسئولان موظفند در جهت تحقق وعده‌های رئیس جمهوری به مردم، تلاش کنند و هر مدیری که نمی‌تواند دولت تدبیر و امید را کمک کند، باید کنار برود.»

 

اخبار مرتبط
ارسال نظرات