• استاد حامی فلسطین استخدام نشد؛ هراس اسرائیل از جامعه علمی آمریکا
استاد حامی فلسطین استخدام نشد؛ هراس اسرائیل از جامعه علمی آمریکا

تاریخ: چهار شنبه 10 تیر 1394//ساعت:22:1//گروه:اخبار//زیرگروه:اجتماعی//شماره خبر:732

رد درخواست استخدام استاد ضد اسرائیلی در دانشگاه ایلینوی هم نه تنها منجر به کتمان و یا کاهش حمایت دانشجویان و اساتید آزادی خواه دانشگاه های ایالات متحده از فلسطین نخواهد شد بلکه منجر به افزایش تنفر از اسرائیل می شود؛ زیرا تبعیض بر مبنای اظهار نظرات شخصی و آزادی بیان علیه دانشجویان و اساتید در دانشگاه های آمریکا پذیرفتنی نیست و جامعه دانشگاهی می داند که لابی های حامی صهیونیست و اسرائیل تاثیر مستقیمی بر گسترش این تبعیضات دارند.

 

 

دیدبان آمریکا- سرویس اجتماعی: دانشگاه ایلینوی آمریکا درخواست استخدام «استیون سالایتا» را به عنوان استاد به خاطر مواضع ضد اسرائیلی و مطالبش در شبکه های اجتماعی علیه جنگ غزه و حمایت از مردم فلسطین را رد کد. این اقدام دانشگاه ایلینوی مورد انتقاد اساتید و انجمن های دانشگاهی قرار گرفته است. استیون سالایتا پیام‌هایی را در شبکه اجتماعی توئیتر علیه جنایات اسرائیل علیه فلسطینی ها در نوار غزه منتشر کرده است.

 

فیلیس وایز، رئیس دانشگاه ایلینوی با افزایش انتقادات، این تصمیم را «ناامید کننده اما قابل انتظار» خوانده است و گفته است که به این موضوع به صورت جدی مورد رسیدگی قرار خواهد داد.

انجمن اساتید دانشگاه آمریکا که انجمنی صنفی و غیر دولتی است با انتشار بیانیه ای این اقدام دانشگاه ایلینوی را مورد انتقاد داده است و رد درخواست استخدام این استاد به خاطر حمایت از مردم فلسطین و انتقاد از اسرائیل در شبکه‌های اجتماعی، محکوم کرده است.

 

 

انجمن اساتید دانشگاه های آمریکا در بیانیه خود آورده است که این اقدام دانشگاه مخالف اصول آزادی بیان و آزادی آکادمیک است. آنیتا لِوی،  یکی از اعضای این انجمن، این اقدام مغایر با اصول آزادی آکادمیک است.

 

سالایتا پس از آنکه دانشگاه ایلینوی در سال 2013 وی را به عنوان مدرس دعوت به همکاری کرد، تصمیم گرفت همکاری خود را با دانشگاه صنعتی ویرجینیا قطع کند. وی در سال 2014 با انتشار مطالبی تهاجم اسرائیل به نوار غزه را محکوم کرد.

 

سالایتا در یکی از این پیام‌های توئیتری خود آورده است: «فقط مقامات اسرائیلی هستند که قادرند  ظرف چند هفته حدود 300 کودک را در نوار غزه قتل عام کند و در عین حال بر مظلومیت خود تاکید کند.»

 

وی در پیامی دیگر در شبکه اجتماعی توئیتر نوشته است: «صهیونیست‌ها از 1948 بحث  یهودی ستیزی را از مقوله‌ ای نکوهیده به امری پسندیده تبدیل کرده است. »

 

 

 

افزایش حمایت جامعه دانشگاهی آمریکا از فلسطین

 

ماجرای استخدام نشدن سالایتا تنها نمونه ای از تضاد مقامات مدیریتی دانشگاه با جامعه دانشجویان و اساتید دانشگاه های ایالات متحده است. هر روز بر میزان مخالفت جامعه دانشگاهی آمریکا با اقدامات اسرائیل افزوده می شود و این مخالفت به شکل های مختلف بروز می کند اما مقامات سیاسی و مدیریتی دانشگاه همچنان بر حمایت از اسرائیل تاکید دارند.

 

نمونه بارز این تضاد اجتماعی و دانشگاهی، موضوع جنبش تحریم کالاهای ساخت اسرائیل و شرکتها و کارخانه های حامی صهیونیسم در دانشگاههای آمریکایی است که روز به روز در حال گسترش است و تبدیل به یکی از نگرانی های مقامات سیاسی و دانشگاهی شده است. این جنبش که حدود ده سال پیش آغاز شده است با حمله اسرائیل به نوار غزه، به بن بست رسیدن مذاکرات صلح فلسطین و اسرائیل در پی کارشکنی های تل آویو و همچنین تداوم شهرک های یهودی نشین در سرزمین های فلسطین رو به گسترش است.

 

  تعداد دانشجویان آمریکایی عضو جنبش «بایکوت» از ماه ژانویه همزمان با این‌که اتحادیه‌های دانشجویی در چندین دانشگاه رأی به تحریم کالاهای اسرائیلی دادند، افزایش یافته است. اتحادیه‌های دانشجویی در 5 دانشگاه از 10 دانشگاه ایالت کالیفرنیا به همراه دانشگاه‌های «سانتا کروز» و «دیویس»، به تحریم کالاهای اسرائیلی رأی داده‌اند.  جنبش تحریم کالاهای اسرائیلی که ریشه در کمپین مبارزه علیه رژیم سابق آپارتاید در آفریقای جنوبی دارد، از سال 2005 پس از درخواست گروه‌های فلسطینی و با هدف اعمال فشار بر رژیم اشغالگر قدس برای توقف سیاست‌های توسعه‌طلبانه‌ی این رژیم از جمله شهرک‌سازی در فلسطین اشغالی، گسترش یافت.

 

در این اقدام ضد اسرائیلی که «انزوا،‌ عدم سرمایه‌گذاری و تحریم» نام گرفته است، فعالان از خرید محصولات اسرائیلی خودداری می کنند. در آمریکا هم مردم از فروشگاه هایی که محصولات اسرائیلی وارد می کنند، خرید نمی کنند.

 

هم اکنون اساتید و انجمن های غیر دولتی و غیرانتفاعی در دانشگاه های آمریکایی از مبلغان جنبش تحریم کالاهای اسرائیلی هستند و مقامات سیاسی و مدیرتی درصدد هستند که حداقل مانع گسترش آن شوند.

برای مثال سیاستمدارن و مقامات دولتی در ایالت کارولینای جنوبی در یک ماه اخیر تلاش داشتند که بایکوت دانشجویان علیه تولیدات اسرائیلی و شرکت های یهودی را کاهش دهند. ایالت ایلینوس هم دومین ایالتی است که قانوگذران و سیاستمداران آن تلاش دارند به شیوه های مختلف مانع گسترش بایکوت اسرائیل در آمریکا شوند.

 

این تضاد در دانشگاه های آمریکا تاکنون تاثیرات مثبتی بر تمایل دانشجویان و اساتید بر حمایت از بایکوت اسرائیل داشته است. رد درخواست استخدام استاد ضد اسرائیل در دانشگاه ایلینوی هم نه تنها منجر به کتمان و یا کاهش حمایت دانشجویان و اساتید آزادی خواه دانشگاه های ایالات متحده از فلسطین نخواهد شد بلکه منجر به افزایش تنفر از اسرائیل می شود؛ زیرا تبعیض بر مبنای اظهار نظرات شخصی و آزادی بیان علیه دانشجویان و اساتید در دانشگاه های آمریکا پذیرفتنی نیست و جامعه دانشگاهی می داند که لابی های حامی صهیونیست و اسرائیل تاثیر مستقیمی بر گسترش این تبعیضات دارند

ارسال نظرات