• باشما:تقسیم مناطق داعش به هفت بخش نیمه‌مستقل
باشما:تقسیم مناطق داعش به هفت بخش نیمه‌مستقل

تاریخ: جمعه 24 بهمن 1393//ساعت:17:11//گروه:اخبار//زیرگروه:داعش//شماره خبر:621

باشما: اخیرا و پس از حملات اخیر هواپیماهای ائتلاف بین‌المللی ضد داعش که ظاهرا هدفش قطع ارتباط بین مناطق تحت سیطره‌ی داعش و جلوگیری از انتقال امکانات و کمک بین آنها بوده، رهبری داعش دستورات نظامی‌ صادر کرده که طبق آن، این مناطق باید به صورت «غیر متمرکز» عمل کنند.

به گزارش الف، به نقل از روزنامه‌ی القدس العربی، گفته می‌شود شورای نظامی خلافت در شهر موصل دستور العملی سری منتشر کرده که می‌توان آن را اعلام حالت فوق‌العاده نامید و در آن از امرای همه‌ی مناطق تحت تصرف داعش خواسته شده در مناطق خود طبق مقتضیات حوادث و شرایط و آنچه نقدا در اختیار دارند عمل کنند. دلیل این مسئله فقط آن نیست که سیستم‌های ارتباطی از ضربات حریف مصمون بماند، بلکه به این دلیل است که بالفعل هم ارتباط بین مناطق تحت تصرف داعش عملا بسیار سخت شده است. دستورات صادره از جانب این شورا مبتنی است بر ایجاد سیستم «غیر متکی بر مرکز»، به این معنی که به والیان و امرای داعش «تفویض اختیار شرعی» کرده که در میدان، طبق مقتضیات عمل کنند.

بنا بر داده‌های میدانی و اطلاعاتی اتاق عملیات مشترک ائتلاف بین‌الملل، (که القدس العربی به برخی از آن‌ها دست یافته) اراضی «سرزمین خلافت» به هفت بخش تقسیم شده. این تقسیم بندی ناشی از واقعیت‌های میدانی است که در نتیجه‌ی حملات اردن و ائتلاف بین‌المللی از یکسو و حملات نظام سوریه از سوی دیگر ایجاد گردیده است. 

دست‌کم از شش روز پیش، به امرای داعش در این هفت منطقه اجازه‌ی رفتار میدانی بدون هماهنگی با مرکز داده شده است. برخی ناظران دلیل این امر را رفتارهای غیر هماهنگ اخیر و گاف‌های امنیتی و ترک‌های ایجاد شده در ساختار مؤسسات داعش می‌دانند.

مخازن سلاح سنگین داعش خصوصا با حملات اخیر و افزایش متوسط حملات در یک‌هفته‌ی گذشته و پس از اعدام خلبان اردنی، ضربه‌ی سنگینی خورده و از طرف دیگر، به دلیل عملیات جنگ الکترونیک بی‌سابقه ضد داعش، استفاده از وسایل ارتباطی نیز برایش بسیار سخت شده است. 

وضعیت پیچیده‌ای که داعش در مناطق تحت تصرفش با آن روبروست موجب یک کشتار دسته‌جمعی در رقه شده است. اخیرا یکی از حملات هواپیماهای ائتلاف، موجب تخریب زندان رقه شد و در نتیجه‌ی آن ده‌ها نفر از زندانیان و اسرای خارجی و عرب اقدام به فرار از این زندان کردند.

بنا به گفته‌ی منابع القدس العربی، پس از این جریان امیر منطقه‌ی رقه دستور می‌دهد تا همه‌ی زندانی‌ها و اسرا و گروگان‌ها تعقیب و کشته شوند. نیروهای داعش نیز با سوار شدن بر خودرو شروع به تعقیب زندانیان فراری می‌کنند و هرکس را می‌بینند به صورت بی‌حساب، با شلیک گلوله به قتل می‌رسانند. بر همین اساس می‌توان کشته شدن گروگان آمریکایی، که داعش اعلام کرد در حملات هواپیماهای ائتلاف کشته شده را، تفسیر کرد.

ارسال نظرات