• باشما:فرانسوی‌ها به نفع داعشی‌ها شمشیر می‌زنند »
باشما:فرانسوی‌ها به نفع داعشی‌ها شمشیر می‌زنند »

تاریخ: جمعه 3 بهمن 1393//ساعت:13:29//گروه:اخبار//زیرگروه:داعش//شماره خبر:590

باشما:میزگرد علمی «تحولات اخیر فرانسه از منظر موازین بین‌المللی حقوق بشر و اندیشه‌ اسلامی» در کمیسیون حقوق بشر اسلامی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این میزگرد علمی علی خرم استاد حقوق بین‌الملل گفت: تحولات اخیر فرانسه را باید از سه جبهه یعنی عملکرد تروریست‌هایی که خود را به منتسب به اسلام می‌دانند، دول غربی و جناح‌های داخلی تندرو بررسی کرد.

وی افزود: واکنش فرانسوی‌ها در این تحولات متناسب با عمل‌شان نبود و بسیار بزرگتر از عمل بوده است، البته ناگفته نماند که اروپا هم انتظار نداشت که چنین هجمه‌ای را در چندین کشور ببیند.

وی با بیان این‌که «تعریف تروریسم در ادبیات سازمان ملل متحد، روشن، شفاف و جامع نیست»، ادامه داد: متاسفانه تروریست در ادبیات سازمان ملل متحد نتوانسته مانند واژه تجاوز روشن و شفاف باشد و مورد بحث قرار گیرد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: اگر قرار است که اعمال تروریستی در کل جهان از جمله اروپا به پایان رسد نیاز است که یک کنوانسیون تدوین کنیم. اگر کنوانسیونی باشد که مقدسات در آن روشن شود و همه کشورها به این کنوانسیون بپیوندند، در این صورت در زمانی که کاریکاتوری توهین‌آمیز به رسول اکرم( ص)طراحی می‌شود پاسخ صریح و روشنی به آن داده خواهد شد.

وی با بیان این‌که «تفاوت بین انتقاد و توهین موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه کنیم» اظهار کرد : ادیان می‌توانند انتقادپذیر باشند، ولی انتقادپذیری را نباید با توهین مخلوط کنیم. برای این‌که بتوانیم جلوی توهین را بگیریم باید انتقادپذیری از دین را بپذیریم.

وی با تاکید بر این‌که «نباید بین تروریست‌ها تبعیض قائل شد» ادامه داد: وضعیت مهاجرین در فرانسه وضعیت اسفناکی است، همین عامل دلیل شد برای این‌که مهاجرین علیه دولت فرانسه وارد نبرد شوند.

خرم با بیان این‌که «داعشی‌ها پست‌ترین تروریست‌های جهان هستند» گفت: داعشی‌ها دو تا ژاپنی را می‌گیرند و مطرح می‌کنند که باید 20 میلیون دلار بدهید. این موضوع در روابط و حقوق بین‌الملل یعنی پست‌ترین جایگاه؛ بنابراین داعشی‌ها مزدور محسوب می‌شوند و اکنون آن‌ها با همان دزدان دریای سومالی یکسانند؛ چراکه امروز داعشی‌ها سر انسان‌ها را می‌برند و من معتقدم که یک روز دادگاه بین‌المللی جنایی همه‌ این تروریست‌ها را مجازات می‌کنند.

وی افزود: امروز اعمال تروریستی داعش با دفاع از حیثیت مسلمانان تلاقی خورده است و متاسفانه دفاع ما از رسول اکرم (ص) در اعمال تروریستی داعش گم شده است که این موضوع نفعی بود که غرب از آن برد.

این استاد حقوق بین‌الملل درباره ی مقابله با تروریسم گفت: ما باید تلاش کنیم تا بین آن‌چه که داعشی‌ ها انجام می‌دهند و آن‌چه که به عنوان مقدسات دین مطرح می‌شود تفکیک قائل شویم و این تفکیک‌ها را به وجود آوریم.

وی با بیان این‌که «باید با دول غربی وارد مذاکره شویم» ادامه داد: ما باید به واتیکان و فرانسیس رهبر کاتولیک جهان نزدیک شویم؛ چراکه در دوره آقای خاتمی جلسات مشترکی با واتیکان داشتیم ولی متاسفانه در دولت‌های نهم و دهم آن را رها کردیم.

 

وی با اشاره به این‌که «این طور نیست که اعلامیه‌ جهانی حقوق بشر محدودیت ندارد بلکه برعکس دارای محدودیت است» ابراز عقیده کرد: زمانی که اعلامیه در حال تدوین بود ایران جزو گروهی بود که کار تدوین را انجام می‌دادند و به دلیل این‌که ما اعلامیه‌ جهانی حقوق بشر را به طور اشتباه از خود نمی‌دانیم آن را بر سر غربی‌ها فرود می‌آوریم. ما نباید فکر کنیم که اعلامیه جهانی حقوق بشر دستاورد امپریالیسم است.

 

خرم افزود: در مواد اعلامیه جهانی حقوق بشر یا قطعنامه‌ مجمع عمومی سازمان ملل متحد مواردی همچون حیثیت و شرافت مطرح شده است؛ بنابراین این اعلامیه بسیاری از محدودیت‌ها را به همراه دارد. ولی متاسفانه ما آن را تفسیر نکرده‌ایم در حالی که غربی‌ها آن را به نفع خودشان تفسیر موضع کرده‌اند.

 

وی افزود: کاری که در " شارلی ابدو" انجام شد برای مسلمانان جهان و فرانسه موهن است و باید مهاجرین مسلمان فرانسه را ترغیب کنیم تا کار حقوقی انجام دهند.

 

در ادامه این میزگرد حجت‌الاسلام بهمن اکبری مدرس دانشگاه و پژوهشگر ارشد مطالعات اسلام و حقوق بشر با طرح این سوال که چرا ترور در فرانسه رخ داد؟ گفت: ترور یک اعتراض سخت است و آن‌چه که در فرانسه رخ داد یک فریاد خفته در گلو و اعلام انزجار بود. لایه زیرین این نماد اعتراضی که به شکل ترور نشان داده شد یک شکاف اجتماعی است که امروز مسلمانان در اروپا به این شکاف اجتماعی رسیده‌اند.

 

وی افزود: امروز سکولاریسم در برابر مفهوم دین ایستاده است و این نگاه سکولاریسمی است که اهانت به پیامبر (ص) را به بدترین شکل نمایان می‌کند.

 

وی تصریح کرد: ما در دوره‌ جدید شاهد سلفی‌گری اروپاییان هستیم و اکنون فرانسوی‌ها به نفع داعشی‌ها شمشیر می‌زنند؛ چراکه این نسل جدید دچار بحران هویت شده‌اند.

 

در ادامه این نشست باقر انصاری عضو هیات علمی دانشکده‌ حقوق دانشگاه شهید بهشتی گفت: تعبیری که غرب از آزادی بیان دارد با آن‌چه که ما از آن داریم متفاوت است. دولت فرانسه می‌توانست جلوی انتشار مطالب را بگیرد ولی متاسفانه نتوانست تشخیص دهد که انتشار مطالب و کاریکاتور توهین‌آمیز باعث انزجار همگان می‌شود.

 

وی افزود: شاید از نگاه طنزنویس کاریکاتورش عادی باشد ولی طنز نیاز به توجه خاصی دارد.

 

در ادامه میزگرد علمی ولی‌الله حسینی مدرس دانشگاه و قاضی دادگستری نیز گفت: تحولات اخیر فرانسه دارای ابعاد مختلف سیاسی، اجتماعی و تاریخی است. از دیدگاه حقوق عمومی واقعیت این است که غرب با یک بشر حق‌محور مواجه شده و آزادی‌ها در غرب به حدی رسیده که باعث بروز چنین تحولاتی می‌شود

اخبار مرتبط
ارسال نظرات