• با شما: گزارش تازه از وضعیت هزاران اسیر و آواره ایزدی
با شما: گزارش تازه از وضعیت هزاران اسیر و آواره ایزدی

تاریخ: جمعه 19 دی 1393//ساعت:21:59//گروه:امنیتی//زیرگروه:اخبار//شماره خبر:559

با شما: 'خیری بوزانی' در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در اربیل، افزود: اگرچه داعش در جریان نبردهای اخیر و شکست های پیاپی دچار ضعف شده، اما اطلاعات ما حاکی است، این گروه تروریستی فشار را بر روی حدود سه هزار و 500 اسیر باقی مانده تشدید و وضعیت آنان را وخیم تر کرده است. 

بوزانی اضافه کرد: بر اساس اطلاعات دریافتی به دنبال تشدید فشارها بر داعش در استان موصل این گروه اسرا را به مناطق تحت کنترل خود در سوریه از جمله شهر رقه و شدادیه در استان حسکه منتقل کرده است و همزمان فشارها را بر اسرا شدیدتر کرده است.

نماینده ایزدی ها در وزارت اوقاف اقلیم کردستان عراق، با تایید کشف 9 گور دسته جمعی در شهر سنجار گفت: تروریستهای تکفیری داعش درچارچوب اعمال ضد بشری و وحشیانه خود اقدام به نسل کشی کردهای ایزدی کرده است و ما از مقامات مسئول خواسته ایم این گورها به عنوان سندی در راستای اثبات این نسل کشی برای جامعه بین الملل حفاظت شده و پس از آزادسازی کامل این مناطق تحت نظر کمیته های تخصصی هویت قربانیان موجود درگورهای دسته جمعی شناسایی شود.

وی همچنین با اشاره به آواره شدن 400 هزار کرد ایزدی از خانه و کاشانه شان تصریح کرد: این آوارگان در اردوگاه هایی اسکان داده شده اند که عموما چادرهای امدادی بی کیفیت در آن برپا شده و در این فصل سرما از امکانات و وسایل کافی گرما زا بی بهره هستند.

بوزانی همچنین گفت: اسرای ایزدی آزاد شده از دست گروه تروریستی تکفیری داعش نیز به دنبال درمانهای اولیه جسمی و روحی ناچار به این اردوگاه ها منتقل می شوند، چرا که ایزدی ها عموما خانه و کاشانه و اغلب خویشاوندانشان را از دست داده اند.

خیری بوزانی، تنها راه پایان رنج و درد آوارگی را نابودی کامل داعش در عراق و سوریه دانست و گفت: فشارهای مقطعی و موردی به این گروه باعث می شود، آنها فشار بر اسرا را تشدید کنند به همین دلیل تنها راه پایان دادن به جنایات این گروه تکفیری نابودی کامل آنان است.

وی تاکید کرد: نابودی کامل این گروه تروریستی نیز مستلزم عزم و همکاری و همراهی صادقانه جامعه بین الملل می باشد.

گروه تروریستی داعش مرداد ماه امسال به شهر سنجار از توابع استان نینوا حمله کرده و شهر را به اشغال کامل خود درآورد ، تعداد بسیار زیادی از ایزدی های سنجار را قتل عام کرد و هزاران نفر اعم از زنان و کودکان را به اسارت و بردگی گرفت.

صدها هزارنفر از کردهای ایزدی به دنبال اعمال وحشیانه و ضد بشری این گروه تروریستی آواره مناطق کرد نشین سوریه واستانهای سه گانه اقلیم کردستان عراق شدند.

بر اساس اطلاعات موجود، زنان و دختران ایزدی ربوده شده توسط داعش در بازارهای مناطق تحت کنترل داعش به حراج گذاشته می شوند و تعدادی از آنها نیز طی چند ماه گذشته به طرق مختلف موفق به فرار شده اند. 

آوارگان عراقی حاصل از اشاعه گروههای تروریستی در عراق و سوریه اعتقاد دارند که تا هنگامی که آمریکا و جامعه بین المللی عزم و اراده لازم را نداشته باشد، شکست داعش دشوار و آوارگی شان طولانی خواهد بود.

این موضوعی است که خود آمریکایی ها هم به آن اذعان دارند به طوری که جان آلن نماینده ویژه ریاست جمهوری آمریکا در ائتلاف بین المللی ضد داعش صریحا اعتراف کرد که باراک اوباما برای نابودی داعش عزم جدی ندارد و این خبر به صورت گسترده ای در جامعه عراق بویژه در کمپ های آوارگان بازتاب داشته است. 

یزیدیان که سرنوشت شان طی ماههای گذشته، یک تراژدی انسانی را رقم زد، موسوم به ایزدی ها یا ایزدیان، اقلیت مذهبی کردتباری هستند که در شمال عراق ،سوریه ،جنوب شرقی ترکیه و قفقاز زندگی می کنند. اینان به زبان کردی با گویش کرمانجی صحبت می کنند و آیین شان، یزیدیه، شاخه ای از بهدینانیه و آمیزه ای از عقاید اسرارآمیز و ادیان پیش از اسلام و عقاید اسلامی ، یهودیت، مسیحیت، نسطوری، مزدیسنا و تصوف است.

ارسال نظرات