• ایزدی ها کیستند؟ داعش و اسرائیل چه بهره ای میبرند؟
ایزدی ها کیستند؟ داعش و اسرائیل چه بهره ای میبرند؟

تاریخ: دوشنبه 17 آذر 1393//ساعت:22:37//گروه:اخبار//زیرگروه:داعش//شماره خبر:407

ه گزارش پایگاه خبری تحلیلی «پارس»، گروه تروریستی داعش که با کمک رسانه های دنیای غرب، به عنوان نماد تام و تمام اسلام معرفی می شود علاوه بر کشتار شیعیان، سنی های غیر همراه، رفتار وحشیانه ای با اقلیت های دینی عراق دارد.

همین موضوع موجب شده تا کشورهای غربی و اسراییل به مقصود خود در به کارگیری برخی گروههای کردی، ایزدی و مسیحی عراق دست یابند و پازل تحرکات تروریستی داعش علیه امنیت و آرامش منطقه را تکمیل نمایند.

رژیم صهیونیستی بعد از به کارگیری گروههایی از کشور آذربایجان و استقرار دستگاههای شنود در این کشور، اکنون تمرکز خود را بر کردستان عراق، جماعتی از اکراد و در حال حاضر «ایزدی ها و مسیحیان عراق» قرار داده است.

بر همین اساس، اسراییل برای پذیرش مهاجرت تعدادی بیشتری از«ایزدی ها و مسیحیان عراق» اعلام آمادگی کرده است.

به دنبال این موضوع، تعدادی از فعالان حقوق بشر و سمن‏های(سازمان های مردم نهاد) موجود در عراق از تداوم مهاجرت ایزدی‏ها به اسراییل ابراز نگرانی نموده ‏اند و این روند را زنگ خطری مبنی بر توطئه صهیونیست‏ها برای تقویت حضور در عراق به ‏ویژه در اقلیم کردستان ارزیابی می‏کنند.

تاکنون مسوولین مربوطه عراقی در خصوص این گزارشات عکس‏العملی نشان نداده‏اند.

بر خلاف این‏ که تلاش تل آویو برای حضور در عراق موضوع جدیدی نیست، این اقدام رژیم صهیونیستی در نوع خود می‏تواند ابعاد تازه‏ ای ازجمله به‏ کارگیری ابزاری از پناه‏ جویان و آوارگان عراقی از جهات امنیتی و جاسوسی را مطرح نماید.

ایزدی ها چه کسانی هستند؟
ایزدی‌ها از اقلیت‌های مذهبی کرد هستند که در شمال عراق، سوریه، جنوب شرقی ترکیه و قفقاز زندگی می‌کنند.

به گزارش «پارس»، ایزدی‌ها به زبان کردی و با گویش کرمانجی صحبت می‌کنند و آیین آنان ایزیدی است که یک دین باستانی کردی است و در آئین‌های باستانی چون مانوی و زرتشتی ریشه دارد.

البته اجداد ایزدیان به وسیله شیخ عدی مسلمان شدند. شیخ عدی و ملک طاووس دو عنصر مهم در آیین ایزدیان‌اند. طاووس، نماد طایفه یزیدیه است؛ ایزدیان معتقدند که طاووس نماد «فرشته اعظم» است.
جمعیت ایزدی ها
آمار رسمی و مشخصی در مورد شمار ایزدیان در دست نیست، و شمار آنان در عراق، سوریه، ترکیه و قفقاز، تا پانصدهزارنفر برآورد می‌شود که حدود دویست‌هزارنفر از آنان در عراق زندگی می‌کند. البته تحسین سعید بیک رئیس ایزدیان گفته است که آنان در عراق بین ۶۰۰٬۰۰۰ الی ۷۰۰٬۰۰۰ نفر و در دنیا نیز حدود ۱٬۵۰۰٬۰۰۰ نفر هستند.
ایزدی یعنی چه؟
گفته می شود که ایزدی از واژه فارسی ایزد مشتق شده است که به معنی الهه یا رب‌النوع است. نام ایزدی، که ایزدی‌ها خود را به آن می‌نامند، به معنی “پرستندگان خدا” است.

 پیشینه
این دین پیش از ورود اسلام در مناطق یاد شده، وجود داشته‌ است و تحت تأثیر ادیان زرتشتی و مانوی قرار گرفته‌است و عقاید مهرپرستانه و ثنویت زرتشتی بر آن تأثیر داشته‌اند. تأثیراتی از دین یهود و فرقهٔ «نسطوری» و عقاید صوفیه (پس از اسلام) نیز در منابع برشمرده شده‌اند.

ایزدی‌ها، قرن‌ها در کوهستان حلوان و نواحی آن در عراق این سکونت‌گاه‌ها در روستاهای دورافتاده و در انزوا زیسته‌اند ولی برخی آنان را با نام «شیطان‌پرست» می‌شناسند، عنوانی که ایزدی‌ها با آن مخالفند.

البته با وجود آن‌ که در باور ایزدی‌ها، دین آنان پیشینه ‌ای به قدمت تاریخ بشر دارد اما مورخان، کیش ایزدی را در شمار دیگر فرقه‌هایی طبقه‌ بندی می‌کنند که پس از اسلام، به نیت احیای سنت‌ های پیشینیان و با انگیزه حفظ و بازیافت هویت تاریخی در نقاط مختلف خاورمیانه زاییده شدند و رشد کردند؛ هرچند بنیان‌گذاران‌شان صوفی‌های مسلمان بودند.

ایزدی‌ها تاریخ مذهب خود را به چهارهزارسال‌پیش می‌رسانند اما به گفته پژوهشگران، کیش ایزدی در قرن چهاردهم میلادی در جنوب جلگه بین‌النهرین پدید آمده‌است.

عقاید ایزدی‌ها تلفیقی از مذاهب گوناگون است که در این منطقه رواج داشته‌اند.

اعتقاد به تناسخ و سیر تکاملی روح از طریق زایش‌های پی‌در پی و دمیده‌شدن در کالبدهای پیاپی، ایزدی‌ها را با مسالک شرقی پیوند می‌دهد.

ایزدی‌ها هم مثل بسیاری از پیروان ادیان باستانی اعتقاد دارند که «جهان و هرچه در او هست» از چهار عنصر اصلی یعنی «آب، باد، خاک و آتش» ترکیب یافته‌است.

ایزدی‌ها همچون صوفیان در مراسم خود به ذکر و سماع می‌پردازند و پیروان این کیش، به طبقات پیر و شیخ و مرید تقسیم می‌شوند.

به گزارش «پارس»، البته برخی جوانان ایزدی صرف نظر از باورهای اجدادی خود مبنی بر دوری‌گزیدن از پیروان دیگر ادیان، وارد جنبش‌های چپ‌گرا در میان کردهای عراقی شدند و در صف پیشمرگه‌ها با رژیم صدام جنگیدند. خانواده‌های آنان نیز چون بسیاری دیگر از کردهای عراقی آماج حملات ارتش رژیم سرنگون شده بعث قرار گرفتند.

پس از سرنگونی رژیم بعث و خروج اشغالگران آمریکایی از این کشور، ایزدی‌ها برای نخستین‌بار در قانونگذاری و حکومت سهیم شده‌اند، و نمایندگانی در مجلس محلی منطقه کردستان عراق و همچنین پارلمان ملی این کشور دارند.

با این حال، نخستین ایزدی که قانون ‌گذار شد، نه در عراق بود و نه در هیچ کجای دیگر در این منطقه؛ بلکه دختر جوانی بود در آلمان که از سوی حزب سوسیال دموکرات این کشور به پارلمان اروپا راه جُست.

izadiiraq (1)

فلک‌ناز اوجا که هشت سال پیش در سن ۲۲ سالگی نماینده پارلمان اروپا شد و اکنون دومین دوره قانونگذاری خود را در جمع قانونگذاران اتحادیه اروپا می‌گذراند، از خانواده‌ای کرد ایزدی از ترکیه در آلمان متولد شده و روابط نزدیکی با گروه‌های کرد ترکیه دارد.

izadiiraq (15)

گفته می‌شود در آلمان سی‌هزار ایزدی زندگی می‌کنند که عمدتاً از پناهندگان کرد عراقی و ترکیه ‌ای ‌اند و بزرگ‌ترین جامعه ایزدی در خارج از قلم‌روی اجدادی‌شان را تشکیل می‌دهند.

زنان ایزدی در “سنجار” عراق، لباس‌های سنتی سفید می‌پوشند؛ آن‌ها مانند سایر اقوام عراق در زمان رژیم بعث به‌ شدت زیرفشار بودند؛ و رژیم صدام آن‌ها را وادار می‌کرد از قلم‌روی کوهستانی خود به زمین‌های بایر کوچ کنند؛ طی این کوچ‌های اجباری، بسیاری از مراتع و کشت‌زارهای آن‌ها نابود شد، بسیاری از آن‌ها مجبور به ترک عراق شدند و اینک به عنوان پناهنده در کشورهای غربی زندگی می‌کنند.

izadiiraq (13)

izadiiraq (12)

izadiiraq (11)

izadiiraq (14)

یکی از کمپ های استقرار آوارگان ایزدی در دهوک

izadiiraq (8)

izadiiraq (9)

izadiiraq (10)

izadiiraq (7)

فرار ایزدیان عراق به نقاط امن

izadiiraq (2)

گروهی از دختران و پسران ایزدی در مراسم دعای معبد “لالش”

izadiiraq (3)

ایزدیان سنجار برای زیارت هفتگی از معبد مقدس عازم “لالش” هستند.

izadiiraq (4)

مواجهه پیروان ایزدی با یکی از پیشوایان؛ پیشوایان ایزدی بایست لباس سفید پوشیده و از خوردن کاهو اجتناب کنند.

izadiiraq (6)

ایزدیان سنجار در حال عبادت در محوطه بیرونی “لالش”

izadiiraq (5)

مرد ایزدی در قهوه خانه سنجار

ارسال نظرات